_oupner_320_200
acwsaloon_320_200
adapt_320_200
arthoby_320_200
cd_320_200
euronova_320_200
folk_zije_320_200
liman_320_200
majer_320_200
mulac_320_200
olympia_320_200
osa_320_200
pkslavia_320_200
plzvstupenka_320_200
prejsifestival_320_200
radiosamson_320_200
rancsidlovak_320_200
uberanu_320_200

Z historie Oupn Éru

Šídlovecký rybník přivítal stovky příznivců folku, bluegrassu & country music

Předposlední srpnový víkend vylákal Plzeňany za kulturou. Ve dnech 23. – 25. 8. 2013 se totiž konal již tradiční festival u Šídloveckého rybníka s příznačným názvem Šídlovák Oupn Ér. Podobně jako v letech minulých nabídla tato akce návštěvníkům skvělý hudební zážitek, neopakovatelnou pohodovou atmosféru i další neobvyklé nehudební vyžití.

 

První festivalový den nabídl vystoupení mnoha zajímavých uskupení. Ozdobou pátečního odpoledne byla bezesporu skupina Žalman a spol. s písněmi, těšící srdce a ducha, písněmi, které poslouchá a zpívá si již několik generací. Kouzlo spojení akustických kytar a vícehlasého zpěvu zprostředkovala pardubická parta sedmi muzikantů z tělesa jménem Marien. Vystoupila rovněž Plzeňanům známá formace s názvem Alternativa se svou folkovou tvorbou obohacenou tóny z Irska a dalších cizokrajných zemí. Hudbou, inspirovanou především triem Peter, Paul a Mary potěšilo manželské duo Stráníků s Mirkem Ošancem. Jak pozorný čtenář vidí, zdaleka se nejednalo pouze o tělesa z Plzeňska, ale o výběr kapel z celé české republiky.

 

Sobota se nesla v duchu interpretů převážně z oblasti západních Čech. Během dne vystoupila kupříkladu stálice plzeňské hudební scény kapela COP v čele s Míšou Leichtem, kterou asi netřeba blíže představovat. Pozvání na festival přijali také Neřež, česká folková skupina volně navazující na skupinu Nerez, již známe rovněž ve spojení se Zuzanou Navarovou. Neméně zajímavý hudební zážitek nabídla skupina mladých muzikantů z D.N.A Brno, několikanásobných vítězů Porty. Na své si přišli rovněž příznivci plzeňských Apple, nebo vítězné kapely soutěže Fajf Oupn Ér 2012 – Růže v trní, zhudebňující zejména tvorbu velikánů dramatu a poezie napříč stoletími. Závěr večera pak patřil folk-swing-jazz-rockové skupině s názvem Bezefšeho,  jejíž vystoupení hudebně dovršilo úspěšný sobotní den.

 

Neděle patřila hudební produkci začínajících interpretů. Festival poctil svojí návštěvou, koncertním vystoupením a členstvím v porotě Míša Leicht. Na pomyslných „prknech, co znamenají svět“ stanulo pět finalistů vzešlých z veřejného hlasování probíhajícího na stránkách Šídlovák Oupn Ér festivalu, kteří se společně utkali o pětici zajímavých cen poroty v soutěži Fajf Oupn Ér 2013. Po výborném výkonu interpretů byla rozdána ocenění. Dvě ceny (od firmy Liman Sport a od rádia Samson) si odnesla dětská skupina s velkým potenciálem – Jen Tak. Po dvou cenách si odnesl také písničkář Vladimír Šunda, a to konkrétně cenu Českých drah, a.s. a cenu dramaturgů festivalu, tedy příslib vystoupení v prime time na festivalu Šídlovák Oupn Ér 2014. Nu a poslední cenu, tedy den nahrávání v nahrávacím studiu Ex-Avik si výborným výkonem vysloužil plzeňský písničkář Michal Willie Sedláček. Je nutno poznamenat, že i tělesa, která na cenu nedosáhla (tedy Modrý Pondělí a duo Pospolu) podala velmi dobrý výkon a patří jim za to dík.

 

 

Pro návštěvníky festivalu však bylo nachystáno nejedno další překvapení. Kromě hudebního vyžití si přišly na své i malé ratolesti, pro které byl v nejbližším okolí stage vybudován ve spolupráci se skautským oddílem 74 - Šipka„pohádkový les“. Dítka si tak mohla vyzkoušet kupříkladu střelbu ze vzduchovky, lezení po závěsné síti a spoustu dalšího v duchu motivů televizní soutěže „Klíče od pevnosti Boyard“. Nechyběly ani drobné dárečky pro každé z mrňat. Kromě pohádkového lesa nejednoho z malých i velkých návštěvníků zaujala Šídlovecká zvířena – koně, na kterých bylo možné se i projet. Připraven byl také skákací hrad.

 

 Byly zde připraveny i jiné nehudební kulturní zážitky. Páteční večer slavnostně zakončila ohňová show v podání ohnivců ze skupiny Hellfire, v rámci sobotního odpoledne zase návštěvníky festivalu čekalo překvapení v podobě vědecké show plzeňské Techmanie. Krásným finálem sobotního večera byla divadelní šermířská groteska Šach Mat. Tradičně nechybělo ani posezení u ohně s vůní dřeva a špekáčků za doprovodu libých tónů všemožných hudebních nástrojů a zpěvu až do pozdních ranních hodin.

 

Letošní ročník hodnotíme jako obzvláště vydařený. Svoji roli zajisté sehrálo nádherné slunné počasí (tedy kromě neděle) i krásné prostranství Šídloveckého ranče s hezkým stylovým pódiem a lavičkami. Neméně důležitou roli v úspěchu 4.ročníku festivalu hrála kooperace jednotlivých členů pořadatelského týmu i množství občerstvovacích stanic. Tou však bezesporu nejdůležitější ingrediencí úspěchu byla volba vystupujících hudebních skupin, které se vryly do srdce nejednoho z návštěvníků a které člověka nabily porcí energie až do příštího léta.

 

Celkově lze považovat tento ročník festivalu Šídlovák jako velmi vydařený, co se programu i organizace týče.  Velkou měrou přispívající k úspěchu  festivalu jsou donátoři a sponzoři, kterým velice děkujeme za jejich finanční účast. Jedná se o tyto instituce: Magistrát města Plzně, Úřad městského obvodu Plzeň 1, Krajský úřad Plzeňského kraje - Odbor kanceláře hejtmana PK, Nadace  život umělce, Nadace 700 let města Plzně. Děkujeme.

 

Nu a co by bylo možné zlepšit do dalších let? Třídenní formát festivalu zůstane zachován, páteční a sobotní dramaturgie bude pokračovat v podobném duchu. Co se týče dramaturgie nedělního dne, zde jsou jisté rezervy k expandování programu.

Oupn Ér o.s

 

 

Šídlovák Oupn Ér 2012

autor: Karel Kyncl

 

Festival byl oproti rokům minulým organizován jako třídenní, tedy od pátku 17.8. do neděle 19.8. 2012. Také se změnil hlavní pořadatel – letos ho pořádalo občanské sdružení Oupn Ér, které vzniklo právě pro zaštítění podobných kulturních akcí a které tvoří hlavní organizátoři minulých ročníků.

 

Páteční program začal v 17:00 vystoupením skupiny Alternativa. Dále následovaly skupiny Tata Mia (Kolín) a Epy de Mye (České Budějovice). Závěr patřil countrybálu pod hvězdami skupiny The Storm.

Sobotní program začínal již tradičně v 10 hodin divadelním představením pro děti. Ty také ihned po skončení produkce divadelní skupiny Bastien měly možnost rozutéci se do pohádkového lesa, kde měli možnost plněním úkolů na herních stanovištích zachránit princeznu a město okupované zlým pánem a zasloužit si tak drobnou odměnu. Kromě tohoto byl pro ně také připraven skákací hrad, nafukovací fotbalové hřiště a vystoupení hasičů, kteří je v parném letním dni ochladili dávkou studené pěny.


Pro dospělé bylo připraveno samozřejmě vyžití hudební, už od dvanácté hodiny začalo vystoupením Davida „Alfika“ Dewetera, dále pokračovalo převážné plzeňskými muzikanty  od méně známých tváří (Lakuna, Michal Willie Sedláček, Jirka Mucha) přes interprety divácky prověřené (Slepá kolej, Perníková chaloupka) až ke hvězdám večera, tedy chomutovskému písničkáři Jindrovi Kejakovi a českobudějovickým Nezmarům, kteří dokázali v malebném prostředí ranče vytvořit kouzelnou, romantickou atmosféru. Sobotní program zakončila velkolepá ohňová Show v podání volnočasového klubu Avalon. A, stejně jako v pátek, i tento den došlo k nevázanému závěrečnému zpívání u festivalového ohně, které trvalo až do brzkého rána. Nedělní program byl pojat v duchu soutěžním, a to originální soutěží s názvem Fajf Oupn Ér. Zde bylo vyzváno pět mladých a nadějných kapel (vybraných uživateli na facebooku) k soupeření o přízeň pěti sponzorů, kteří poté dle svého uvážení darovali svůj „sponzorský dar“ jedné z nich. Vyhrát tedy mohl jeden interpret, dva či všichni. Soutěžní pole bylo velmi vyrovnané a nebylo kapely, která by alespoň trochu nezaujala, výsledná listina výherců však vypadala takto:

 

Cena dramaturgů Oupn Ér – příslib pozvání na příští ročník festivalu do prime time
Růže v Trní

Cena rádia Samson – mediální propagace kapely, možnost umístění písně do vysílání


Čáry Máry, speciální cena – Růže v Trní, píseň Vodník

Cena nahrávacího studia U Dědy – 1 den nahrávání
Anešanté

Cena ČD – dárková taška
Past

Cena BH Music – dárková taška
Růže v trní

Závěr celého festivalu byl určen malému experimentu – zahrála kapela, vzniknuvší pouze pár minut před jejím vystoupením, a to losováním ze jmen muzikantů, kteří měli dostatek odvahy či šílenství k tomu, aby se do takového projektu vrhli. Nutno dodat, že se experiment více než vydařil a třetí ročník tohoto festivalu tak byl zdárně ukončen.

A co dále? Do příštích let bychom jako pořadatelé chtěli zařadit více divadla, zajistit ubytování pro přespolní a ještě vylepšit velmi oblíbený pohádkový les.

V této kategorii nejsou žádné články. Jsou li na stránce zobrazeny podkategorie, mohou obsahovat články.